Ostatní

Jaké druhy knih jsou pro děti tou nejsprávnější volbou, když už umí výborně číst?

Četba u dětí je velice důležitá. To si zajisté uvědomuje každý dospělý, který dříve možná i sám četbu neměl moc rád, ale postupem času si k ní našel cestu a stala se naopak jeho příjemnou kratochvílí. Jenže se bohužel může stát i to, že děti začne postupně odrazovat od čtení literatura, kterou dostávají.

A to především v případě školní literatury, která je podle osnov vybírána mnohdy dost necitlivě, možná až nepochopitelně. Každopádně možností pro děti, které už dokonale zvládají četbu je celá řada. A my si řekneme některé, které jsou vhodné pro děti ve vyšších ročnících základní školy.

Příběhové knihy zaujmou nejvíce

Pochopitelně je jasné, že pokud dítě opravdu chcete zaujmout, tak si musí ke knize, potažmo jejímu obsahu, udělat pouto. A to jde vždycky nejjednodušeji, pokud zvolíme knihu se silným příběhem a postavami, které dokáží zaujmout. Ve své podstatě se dá říct, že těmito větami definujeme samotné nejčtenější knihy, protože i u starších čtenářů charismatické postavy, rozvinuté příběhy a dokonale popsané světy, zkrátka dokáží zvítězit.

Fantasy pro dívky i chlapce

Fantasy svět byste možná více věnovali chlapcům, ale budete překvapeni množstvím knih, které dokáží oslovit minimálně stejně, ne-li více naopak dívky. Příkladů můžeme dát celou řadu. Mezi nimi najdeme tituly jako je Harry Potter, nebo jako je série dračích příběhů počínajících Eragonem. V mnoha případech jsou nejoblíbenější knihy navíc minimálně jednou středem filmové adaptace. Díky tomu tak můžete dokonce s dětmi i diskutovat o rozdílech. Všichni totiž víme, že rozdíly a rozsah příběhu a světa je v drtivé většina knižních předloh důmyslnější než u filmových adaptací.

Lákat může také odborná literatura

Nejspíše se nedá čekat, že v moderním žebříčku se dokáží mezi nejlépe hodnocené knihy dostat encyklopedie a různé druhy odborné literatury, ale pro milovníky konkrétních témat jsou takové knihy extrémně ceněné. Témata si děti v takovém případě musí vybrat sami podle toho, co je opravdu nejvíce láká. Mohou to být jednoduché texty, ale i složité, většinou přírodně založené vědy.