Ostatní

Nové změny v ročním hlášení za odpady vás možná potěší

Když někdo řekne, že se změnil nějaký zákon, zřejmě si představíte, že vás bude čekat ještě více papírování než dříve. Mnoho lidí by uvítalo, kdyby se zákony neměnily, protože člověk si na něco zvykne a neustálé změny působí jen chaos a zmatek. Některé změny jsou však i příjemné, některé pozotivní změny přinesl nový zákon o ročním hlášení. Roční hlášení za odpady se od roku 2021 řídí novým zákonem o odpadech 541/2020 Sb.

Na jaké změny byste se měli připravit?

Nejde o mnoho změn, ale jsou podtatné. Hlavní změnou je změna limitu u odpadu. Do roku 2021 platilo, musíte zpracovat roční hlášení a odeslat ho na ISPOP v případě, že za rok překročíte limit produkce 100 tun běžného nebo 100 kilogramů nebezpečného odpadu. Nově se navýšil limit u nebezpečného odpadu na 600 kilogramů za rok a to znamená, že pokud produkujete méně nebezpečného odpadu, už se vás roční hlášení netýká. Nazapomínejte však na to, že průbežná evidence odpadu je stále potřeba, kdyby k vám přišla kontrola, tak pomocí evidence můžete dokázat, že se vejdete do limitu.

Víte, do kdy je potřeba poslat roční hlášení o produkci odpadů 2022? Doposud to bylo do 15.2., ale nově máte více času a to až do 28.2., tedy do konce února.

Může za mě udělat roční hlášení někdo jiný?

Ano, roční hlášení nemusíte dělat sami. Ve skutečnosti se stále více podnikatelů, firem i obcí obrací na specializované firmy, které vyřeší tuto problematiku za ně. Jde pouze o drobný poplatek a výsledkem je, že specialisté udělají roční hlášení za vás a následně ho odešlou na ISPOP. Specialisty na problematiku odpadů naleznete na Rocnihlaseni.cz. Využijte službu, která vám ušetří povinnosti.