Hobby & bydlení Novinky Tipy & rady Zajímavosti

Ocet je neodmyslitelnou součástí každé domácnosti, kde všude ho využijete?

Ocet je skvělým dochucovadlem do polévek, omáček a mnoho lidí si bez něj nedovede představit tlačenku. Ocet je ovšem i skvělým pomocníkem v domácnosti. Pro začátek – ocet je netoxický, na rozdíl od škodlivých chemikálií v čistících přípravcích. To znamená, že je to dobré pro vás i pro planetu. K tomu je mnohem levnější. Namísto koupě několika různých čisticích prostředků pro různé práce v domácnosti, ocet pokryje všechny za zlomek nákladů.

Možná si pomyslíte, že kvůli svým nízkým nákladům a nedostatku tvrdých chemikálií to nebude fungovat, stejně jako jiné čisticí prostředky, ale to se mýlíte. Ocet je kyselý, což znamená, že snadno „porazí“ nejhorší špínu a vodní kámen.

Špinavé nádobí

Tmavé skvrny od čaje a kávy jsou natolik „zažrané“, že si s nimi neporadí myčka ani ruční drhnutí? Smíchejte ocet a sůl a vydrhněte. Skvrny budou během chvíle pryč.

Zbavte se mravenců

Pokud vás doma trápí mravenci nebo pavouci, smíchejte ocet s vodou v rozprašovači. Nastříkejte na místa, kde se vyskytují. Nesnáší ocet a brzy sami odejdou.

Ocet do prádla

Ocet do prádla má hned několik využití. Nalijte ocet před praním na zažloutlé skvrny v podpaží nebo kolem límečku a hoďte do pračky.

Pokud používáte látkové pleny, přidejte do praní ocet a zabráníte alergickým reakcím.

Ocet zcela nahradí aviváž, která svým složením způsobuje mnoho alergických reakcí. Zápachu se nebojte, během praní se vytratí nebo použijte bílý ocet. Kromě toho je ocet ekologický ustalovač barvy, které se s použitím octu neopírají.

Vyčistěte šperky

Jsou vaše šperky zašlé a nevýrazné? Smíchejte dvě polévkové lžíce jedlé sody s půl šálkem octa. Šperky do směsi namočte na 2 – 3 hodiny, opláchněte studenou vodou a osušte.

Zbavte se vodního kamene

Vodní kámen, to je prevít, to víme všichni. Nejvíce se usazuje ve sprchové hlavici. Odšroubujte ji a namočte přes noc do octa. Pokud ji nelze odšroubovat, naplňte sáček octem a gumičkou přichyťte kolem sprchové hlavice.

Přírodní zabiják plevele

Zabijáci plevelů mohou být opravdu silné (nemluvě o drahých). Až příště zjistíte, že ve vaší zahradě roste nechtěná zeleň, zkuste místo toho přirozenou metodu. Popadněte rozprašovač plný neředěného octa a pravidelně stříkejte plevel, brzy bude pryč.